עבר, הווה, עתיד

שמי שוקי ישוב ואני היינן והמייסד של יקב עגור.

יקב עגור -  על שם מושב עגור -  שוכן באזור התנ"כי של עמק האלה, בין גבעות הרי יהודה הפוריות. עוד בימי קדם נהגו לגדל גפנים ולייצר יין איכות בחבל ארץ עתיק זה, ועד היום ניתן להבחין כאן בשרידים של בתי בד וגיתות עוד מתקופות טרום בית ראשון ושני. למעשה, באזור הכרמים שלנו ממש בירך יעקב אבינו את בנו יהודה בענבים לרוב, ואנו אוהבים להאמין שאנו ממשיכים ליהנות מאותה ברכה. 

היקב שלנו אמנם לא מתוארך מהתקופה הרומית, עם זאת גם במונחים ישראליים אנחנו בוגרים למדי: ייצור יין שהחל בשנת 1999 מכרם בודד ואלף בקבוקים בשנה. כיום יקב עגור מפיק כ-15,000 בקבוקים בשנה ומציע חמישה סוגי יינות -  קולע בכך למגוון טעמים ועונות.

עגור הוא יקב בעל דעה ואנו מסרבים ללכת בעיניים עצומות אחרי אופנות מתחלפות. בחירה זו מסתמנת כמוערכת על ידי אוהבי יין ואנחנו מתכוונים להתמיד בה. מרתק אותי תהליך המיזוג והחיתון בין החביות השונות, הזנים והחלקות. זו זכות גדולה להתוודע לפלא חדש שנוצר בחיך לאחר טעימה של עשרות חביות, והיכולת להתרגש כל פעם מחדש נותנת לי כוח להביא את הגילוי הזה לאוהבי יין נוספים. נוספים. כל יין שלנו מורכב מתערובת ממסך ייחודית וחד- פעמית, והוא סיפור בפני עצמו. הכל מתחיל, כמובן, בענבים המשובחים הגדלים באזור שלנו.

בראש מעיינינו לפתח ולשבח את טעמו הייחודי של יין עגור, ואנו מתקדמים מבציר לבציר.

בעקבות זכיות בתחרויות יין נחשבות בארץ ובעולם, ובשל עלייה בביקושים התחלנו לייצא לארה"ב עוד ב-2006 ובהמשך גם לבריטניה, איטליה וקולומביה. אנו גאים מאד ביין שלנו שמוגש במסעדות יוקרה בשלוש יבשות שונות, והחל מ-2007 אושר גם ככשר למהדרין על ידי הרבנות הראשית לישראל ובד"צ בית יוסף. בה בעת איננו שוכחים שהעונג הגדול הזה בעינב קטן שצמח על האדמה ובעבודה קשה.

הכרמים

 

כל ענבי היין שלנו נבצרים מכרמים בהרי יהודה: 'מטע', 'שורש' ו'מעלה עמק האלה'. על אף מיקומנו במזרח התיכון החם, הגפנים ואנחנו נהנים בחורף מגשם ומקור ובחודשי הקיץ החמים -  מרוח צוננת שמאווררת את הענבים, מונעת מחלות ומאפשרת להם הבשלה מושלמת. שכבת הגיר שמתחת למעטה האדמה הדק מרסנת את היבול ומשביחה אותו, והגפן שלנו יוצאת נשכרת במיוחד מהמעבר החד בין טמפרטורות גבוהות במהלך היום ובין טמפרטורות נמוכות בלילה. 

press to zoom

שכבת הגיר העמוקה מרסנת את היבול שעל הגפנים ומשביחה את הענבים. צילום: ערן פיק, צרעה

press to zoom

הגפן והיין בארכיאולוגיה של .ארץ ישראל צילום: עמוס הדס, קרוננברג 2007

press to zoom

press to zoom
1/5

קרבת הכרמים ליקב מקצרת את זמן ההמתנה של הענבים מרגע הבציר ועד למעיכה, והם מגיעים ליקב כשהם במיטבם. שתים-עשרה החלקות שעליהן גדלים הענבים שלנו נבחרו בקפידה ובהסכמים לטווח ארוך. ביניהן חלקת 'האוכף' שניטעה לפני 17 שנה ומעובדת במקצועיות ובאהבה על ידי עמית ניר ממושב מטע. החלקה נמצאת באוכף שבין נחל סנסן וואדי פוקין. את חלקת 'חירבת סאריס' בכרם 'שורש' מעבד דור ג'יימס, בנו של מורי רוני ג'יימס ז"ל, שהעניק לי את הזכות להפוך את הענבים שגדלים בה ל"שמירה המיוחדת" של יקב עגור.

אקלים ביום קיץ טיפוסי - בזמן הבשלת הענבים האוויר שעולה מהאדמה החמה, מאפשר לרוחות קרות לנשוב מהים אל היבשה. לאחר כ- 40 ק"מ מעל היבשה, הרוחות מגיעות לאזור שלנו כאשר הן יבשות. אקלים זה מונע מחלות וריקבונות ומאפשר לענבים להגיע להבשלה מלאה ולטעמים מושלמים. 

גלריה

 
KKR_3624
KRP_6895
KRP_7035-Edit
KRP_7094
KRP_7085
KRP_7025
KRP_6918-Edit
KRP_6848
KRP_6837-Edit
KRP_6902
KRP_6780-Edit-Edit
KRP_6992
KRP_6987-Edit