"עת הזמיר הגיע" - שיעור מזורז בזמירה. טור אורח מאת אייל דרורי


אייל דרורי, דוקטורנט בפקולטה לחקלאות באוניברסיטת טורינו. בשנת 2005, אחרי שנת שירות ולפני גיוס ליחידה מובחרת, הופיע אייל ביקב עגור ואמר לי: "מה שמעניין אותי בחיים זה יין". מלבד שתי בנותי, האיש הצעיר הזה הוא בשבילי מקור לנחת אינסופית.


תרגיל קטן בחשבון: אם בגפן יש 12 ענפים ובכל ענף ישנם 12 ניצנים, ומכל אותם הניצנים יצמחו ענפים חדשים אזי מ12 זמורות נקבל 144 ענפים חדשים. שנה אחר כך, מאותם 144 ענפים יצמחו 1728 ענפים חדשים. המשוואה הבלתי אפשרית הזאת הולידה את אחת העבודות החקלאיות העתיקות ביותר: הזמירה. אם לא נקצר את הזמורות, הצמח ישקיע יותר מדי אנרגיה בהצמחת הענפים והעלים במקום להשקיע אותה בפרי עצמו, ונקבל יבול נמוך ואיכות פרי ירודה.


מרקו סימוניט (Marco Simonit), חוקר ואגרונום מהעיירה UDINE בצפון איטליה, תהה על גילה הממוצע של גפן באירופה שעומד על 22 שנה, לעומת פוטנציאל החיים שלה שהוא 100 שנה ויותר. מה גורם לגפן בעת המודרנית לא להאריך ימים? הוא הבחין שיש הבדל בשיטת הזמירה בין כרמים מודרנים לבין כרמים עם גפנים בנות 80 שנה ומעלה. לאורך שנות עבודתו, פיתח סימוניט את שיטת הזמירה המהפכנית שלו - "The Gentle Pruning".


את השיטה הזו הכרתי לראשונה בטוסקנה. שוקי ואני היינו בסיור המסורתי שלנו כבכל שנה בדצמבר. ביקב Poggerino סיירנו יחד עם הכורם והיינן פיירו לנצה (Piero Lanze) בכרמים שלו. שמנו לב לזמירה המשונה וניסינו להבין אותה. שנה לאחר מכן התחלתי את הסטאז' שלי בכרמים של יקב Ceretto שם למדתי את שיטת הזמירה המיוחדת מאחד היועצים מטעם חברת Simonit&Sirch, ואז הבנתי את חשיבות הזמירה הנכונה. העוצמה והטעמים של היינות של שני היקבים בלטו מעל כל אלה של שכניהם. תשובתם של שניהם לשאלתנו היתה חיוך ומשפט: "Il vino si fa nella vigna".


איך הגפן מתמודדת עם החתכים של הזמירה? על כל חתך שאנחנו עושים בזמירה, הגפן תגיב על ידי הריגה של תאים שכנים ואיבוד משמעותי של תאים האחראים על הובלת נוזלים וחומרי הזנה כמו גם איחסון של רזרבות בתקופת החורף. לתופעה הזו אנחנו קוראים "קונוס התייבשות". מרקו סימוניט ופיירפאולו סירצ' (Pierpaolo Sirch) היו הראשונים להתייחס בכובד רב אל תופעה זו ולמעשה הבינו שככל שנזמור משנה לשנה את הגפן באותו המקום, כך האזור כולו ימות ולא יתפקד, עובדה שגורמת להאצת הזדקנות הגפן.


השיטה של מרקו סימוניט מציעה להמשיך את ההסתעפות של הגפן ולא להגביל את הצמיחה משנה לשנה, אלא לכוון את המשך הצמיחה באופן שייטיב עם הגפן וימנע את קונוסי ההתייבשות. בכל שנה נקצר ענף שצמח משנה שעברה (בן שנה ולא יותר) וממנו יצמחו הענפים החדשים בעונה הבאה. התוצאה היא די פשוטה, תמיד נעשה חתך על עץ בן שנה בקוטר מינימלי, ולא נעשה חתך על אותו אזור שבו עשינו חתכים בעבר. על ידי כך נמנע הצטברות של קונוסי התייבשות תוך כדי פעולות הריסון.


השיטה מאפשרת לייעל את מעבר האנרגיה לכיוון הפרי לעומת צימוח פרוע וכתוצאה הפרי יהיה יותר איכותי וכך גם היין. והכי חשוב - גפן יותר בריאה מאריכה חיים.מה שכל כך יפה בשיטה הזו היא שהם לא המציאו כלום! לפעמים הדברים הפשוטים הם הכי מוצלחים. מה שצריך הוא להבין את הצמח ואת הטבע שלו, וגם להפנים שלפעולה טראומטית כמו הזמירה, יש השלכות ארוכות טווח של עשרות שנים. מה שמחזיר אותי תמיד לאותו משפט שפיירו אמר לנו באותו יום בטוסקנה:


"Il vino si fa nella vigna" - יין עושים בכרם.


בתמונה: פיירו מסביר לשוקי ולי על הכרמים שלו. דצמבר 2013


יש לכם סיפור יין משלכם? רוצים לחלוק עם עגורים אחרים חוויה שרק עגורים יבינו? שלחו לנו מייל: info@agurwines.com, או דרך הפייסבוק.

כתבות נוספות